Zabezpiecz swojego laptopa kluczem USB

Szacunkowy czas czytania: 2 minuty

 

Update 11.07.2018
Niestety po 4 miesiącach codziennego użytkowania, pendrive się zepsuł. Prawdopodobnie związane jest to z nieustannym zapisem nowego klucza, a taki sprzęt ma w tym względzie pewne ograniczenia. 

 

Opisane przeze mnie rozwiązanie przeznaczone jest dla systemu Windows.

Bezpieczeństwo w sieci i bezpieczeństwo danych to temat bardzo szeroki. Jest wiele elementów, o których musimy pomyśleć: odpowiednie zabezpieczenie wszelkich kont i danych logowania (np. do poczty e-mail, do różnych usług, do social media), bezpieczeństwo baz danych, serwera, aktualne oprogramowanie, programy skanujące zagrożenie itd.

Nie możemy jednak zapominać o fizycznym dostępnie do sprzętu, na którym przechowujemy dane (czy to własne, czy klientów, kontrahentów). Coraz więcej osób jest mobilnych, podróżuje i pracuje na laptopach. Sama często pracuję np. w pociągu lub kawiarniach (tu ważna uwaga! – nie korzystam z ogólnodostępnego wi-fi, zawsze łączę się przez hotspot z telefonem).

Co jednak się stanie, gdy ktoś ukradnie nam sprzęt lub po prostu zostawimy go na chwilę bez nadzoru? Standardowe hasło czy PIN Windowsa można złamać. Ze względu na to, że logowanie do Windowsa to czynność częsta i powtarzalna, użytkownicy nierzadko ustawiają naprawdę banalne hasła (dlatego jeśli nie chcemy używać skomplikowanego hasła lepiej wprowadzić jest logowanie PINem).

Swojego laptopa zabezpieczam kluczem USB wygenerowanym przez program Predator. Całkowity koszt takiego rozwiązania to kupno dysku USB (polecam malutki pendrive z serii piccolo, całkowity wymiar ok. 2 x1,6 cm) oraz licencji Predatora (Home Edition 10$, Pro Edition 15$). Program ma wersję testową, a więc bez problemu można za darmo sprawdzić czy to rozwiązanie dla Was. Na rynku dostępne są też inne podobne rozwiązania: Rohos Logon Key, KeyLock, USB Raptor, USB Lock (na Maca)

Na czym polega działanie Predatora?

  • gdy pendrive jest podłączony komputer działa normalnie
  • wystarczy wyciągnąć pendrive, by zablokować system i ponownie go włożyć, by go przywrócić
  • program automatycznie zmienia klucz (ochrona w przypadku skopiowania pendrive’a)
  • wyłącza menadżera zadań, uniemożliwiając użycie CTRL-ALT-DEL
  • zapisuje logi zdarzeń (można sprawdzić czy ktoś próbował się dostać do komputera)
  • może być używany do kontroli użycia komputera (np. przez dzieci)

Na razie jestem zadowolona z tego rozwiązania. Słabym punktem może być częsty zapis zmienionego klucza na pendrive i jego docelowe zepsucie. W przypadku uszkodzenia klucza program umożliwia odblokowanie komputera hasłem (rekomendowane bardzo silne!).