Wydanie 4.9.8 i Gutenberg

Szacunkowy czas czytania: < 1 minuty

 

2 sierpnia 2018 pojawiło się nowe wydanie WordPressa – 4.9.8. Jest to wydanie poprawiające błędy, między innymi związane z funkcjami prywatności. Dodatkowo w kokpicie pojawia się zachęta do instalacji edytora Gutenberg, o którym pisałam tutaj.

Taki ekran ukaże się Wam w kokpicie po aktualizacji do wydania 4.9.8

 

Zachęta do wypróbowania Gutenberga w formie wtyczki to część procesu zapoznawania użytkowników WP z tym edytorem. Przypominam, że będzie on integralną częścią wydania WordPressa 5.0. Jednakże przejście na Gutenberga nie będzie dla wszystkich przyjemne i płynne. Niektóre wtyczki i motywy mogą okazać się niekompatybilne, co może skutkować nawet zepsuciem całego układu strony.

Dlatego właśnie warto przetestować Gutenberga zanim wejdzie na stałe do rdzenia systemu. Ale uwaga! Nie testujcie go na działających stronach! A jeśli już, to koniecznie zróbcie kopię zapasową, by w razie komplikacji odtworzyć starą wersję. Najlepszym sposobem jest zrobienie kopii strony (np. wtyczką Akeeba Backup) i odtworzenie jej lokalnie (localhost) lub na testowym serwerze. Wtedy możemy testować do woli!

Jeśli zdecydowanie nie chcecie mieć nic wspólnego z Gutenbergiem, już dziś możecie zainstalować wtyczkę Classic Editor, która „ochroni” Waszą stronę przed implementacją Gutenberga, gdy już pojawi się jako edytor domyślny WordPressa.