Wtyczka do testów oraz czym się różni update od upgrade’u

Szacunkowy czas czytania: 2 minuty

 

Dziś napiszę parę słów o wtyczce do beta testów wydań WordPressa. Skłoniła mnie do tego bliska premiera długo wyczekiwanej i kontrowersyjnej (dzięki edytorowi Gutenberg) wersji 5.0.

Mowa o WordPress Beta Tester.

Proces oddawania do użytku kolejnych wydań WordPressa wygląda zwykle tak, że nie następuje to nagle i z dnia na dzień. Dużo wcześniej jesteśmy w stanie zapoznać się z „roadmap” danego wydania, a także je przetestować.

Przy update* jest to zwykle: 1. wersja beta, 2. release candidate (kandydat do wydania), 3. wydanie właściwe.
Przy upgrade* dodatkowo może się pojawić kilka wersji beta i kilku kandydatów do wydania.

Wydanie (upgrade) 5.0 planowane jest na 19 listopada 2018, ale w międzyczasie pojawiło się już kilka wersji beta. Harmonogram wydania znajdziecie tutaj. Natomiast wydanie (update) 4.9.9 planowane jest na 5 listopada 2018, a harmonogram uwzględniający tylko jedną wersję beta jest tu. [Uwaga! Wydanie 4.9.9 stawiające na kompatybilność z nowym PHP 7.3 stoi pod znakiem zapytania na rzecz włączenia zmian do wydania 5.0]

Jak testować wydania WordPressa?

Po pierwsze – lepiej nie testujcie wersji beta i release candidate na działających, żywych stronach. Nie są to wersje stabilne, dlatego łatwo o awarię. Jeśli nadal bardzo się upieracie, to koniecznie zróbcie kopię zapasową przed instalacją nowej wersji.
Oczywiście nowe wydania możemy pobierać z oficjalnej strony WordPressa, czyli Make WordPress Core. Sprawę ułatwić może wtyczka do testów, czyli wspomniany już WordPress Beta Tester.

Aktywowana wtyczka pozwala na nieustanną aktualizację do pojawiających się kolejnych wersji WordPressa. Jest to naprawdę bardzo fajne, ale po raz kolejny podkreślę, że ryzykowne, gdy stosowane na żywych stronach. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzyć sobie wersję (kopię) testową własnej strony lub po prostu jakąkolwiek testową stronę i na niej sprawdzać wersje beta.

Widok zainstalowanej wersji rozwojowej po aktywacji wtyczki do testów

 


*update a upgrade – w języku polskim obydwa słowa tłumaczy się jako „aktualizacja”, jednakże są to dwa zupełnie inne terminy techniczne. Update to rzeczywiście aktualizacja (jakiegoś komponentu oprogramowania, np. pod kątem łatek bezpieczeństwa, np. wersja 4.9.8 zostanie zaktualizowana do 4.9.9). Upgrade to nowsza wersja zastępująca starą (np. gałąź 4.9 zostanie zastąpiona gałęzią 5.0)