WordCamp 2019 w Berlinie

Szacunkowy czas czytania: 2 minut

 

W tym roku pierwszy raz uczestniczyłam w WordCamp Europe. Według organizatorów, wzięło w nim udział około 2700 osób (biletów sprzedano ponad 3 tysiące). Impreza odbywała się w ogromnym hotelu Estrel, który jest przystosowany do organizacji imprez dla szerokiej publiczności.

20 czerwca 2019 miał miejsce Contrubitor Day, na którym zjawiły się prawdziwe tłumy.

21 i 22 czerwca 2019 odbywały się prelekcje podzielone na trzy ścieżki. Były też workshopy oraz zajęcia fitness.

Ogólne wrażenia? Niestety lekko negatywne. Nie podobała mi się gadżetomania i do bólu komercjalizacja WordPressa (wtyczki do wszystkiego, gadżety promujące płatne rozwiązania, w tym zabawki dla dzieci, skarpetki, kubki, karty do gry… Lekka przesada.). Kilka prelekcji, na które liczyłam okazało się mało technicznych (choć po tematyce można było sądzić inaczej). To nie tylko moje zdanie, ale i odczucie, które przewijało się w rozmowach w kuluarach. I niestety tylko jedna (choć rewelacyjna!) była o bezpieczeństwie. Rok temu byłam na WordCampie w Poznaniu i naprawdę stamtąd wyniosłam znacznie więcej wiedzy niż z Berlina.

 

 

Co było pozytywne?

  • Genialne, zabawne i zarazem krótkie wystąpienie Vladimira Smitki na temat bezpieczeństwa. Prezentację Vladimira można obejrzeć na jego stronie. W skrócie – prelegent pokazał jak w bardzo prosty sposób można dotrzeć do informacji bez „twardego” hakowania, a jedynie analizując dane zamieszczone w sieci przez użytkowników.
  • Wystąpienie Matta Mullenwega – twórcy WordPressa pod tytułem „Summer Update”, na którym nie zabrakło małego skandalu. Przedstawiciel firmy zarabiającej na motywach i wtyczkach, wykorzystując czas na pytania od publiczności, zaatakował Matta i rozwój Gutenberga. Edytor Gutenberg, obecny w core WordPressa od pierwszych wersji gałęzi 5, będzie nadal rozwijany, co zaskutkuje prawdopodobnie coraz mniejszym zainteresowaniem motywami premium, spadkiem sprzedaży itd. Nie wiem czy to na razie jest aż tak realne… Gutenberg nie cieszy się zbyt wielkim uznaniem w społeczności WordPressa, a liczby mówią same za siebie – wtyczka Classic Editor, która blokuje Gutenberga w WordPressie 5.0+ ma ponad 5 milionów aktywnych instalacji! Być może kolejne fazy rozwoju tego edytora pomogą w ociepleniu jego wizerunku. Sama próbowałam się z nim „dogadać” tworząc portal ParentLand. Niestety skapitulowałam i zainstalowałam Classic Editor.
    Wystąpienie Matta możecie obejrzeć na YouTube (od godziny 3:35:00).
  • Transkrypt prelekcji zamieszczany był na bieżąco na ekranach (po angielsku). Nieanglojęzycznym uczestnikom ułatwiało to zrozumienie wystąpień.
  • After Party, czyli koncert na żywo „Stars in Concert” (show z dublerami Madonny, Tiny Turner i Joe Cockera).

Za rok WordCamp odbędzie się w Porto. Niestety ze względu na to, że chcę inwestować swój czas głównie w pentesting, etyczne hakowanie i cyberbezpieczeństwo, raczej się tam nie spotkamy 🙁
Mimo wszystko wizyta w Berlinie była ciekawa, pouczająca i nie żałuję wydanych tam euro.

Z Adą z WP Desk poznałyśmy się na WordCamp Poznań 2018.