Narzędzia: Uptime Robot – monitoring działania strony

Screen z aplikacji mobilnej
Szacunkowy czas czytania: < 1 minuty

 

Dziś chciałabym Wam przedstawić przydatne, darmowe narzędzie (nie jest to wtyczka), które skutecznie wyłapuje momenty przestoju na naszej stronie. Narzędzie można stosować na wszystkich rodzajach stron, nie tylko tych opartych na CMSach.

Uptime Robot w wersji darmowej może monitorować do 50 różnych stron internetowych. Wystarczy założyć darmowe konto na stronie narzędzia i dodać strony, które chcemy sprawdzać. Uptime Robot będzie sprawdzał dostępność stron co 5 minut, ale można ten czas zmienić np. na dłuższe odstępy. Możemy ustawić e-mailowy alert, w przypadku, gdyby ze stroną działo się coś złego. Dzięki temu od razu się o tym dowiemy. Narzędzie posiada również wersję mobilną na iOS i Androida, dzięki czemu mamy monitoring stale pod ręką. Aplikacja na iOS działa trochę w zwolnionym tempie, ale i tak jak na darmową opcję jest OK.

Jakie mogą być powody przestoju na stronie? Może to być błąd serwera, atak hakerski, wygaśnięcie ważności domeny, błędy wtyczek. Narzędzie wyłapuje „tryb konserwacji” (czyli np. czas, gdy aktualizujemy wtyczki lub rdzeń WordPressa) jako okres przestoju, jednak nie jest to minus, który mógłby przeważyć zalety tego rozwiązania 🙂

Na koniec warto podkreślić, że Google „nie lubi” stron niestabilnych. Dobrze więc jest mieć rękę na pulsie.