Strona na WordPressie a wersje PHP

Szacunkowy czas czytania: 2 minuty

 

Co to jest PHP?

PHP to interpretowany skryptowy język programowania.  Służy do generowania stron internetowych w czasie rzeczywistym. W PHP napisane są CMSy (systemy zarządzania treścią), w tym oczywiście WordPress. Do obsługi dynamicznych stron stworzonych w PHP wymagany jest serwer Apache oraz serwer baz danych SQL (MySQL, MariaDB). Taki pakiet można nabyć kupując hosting lub instalując środowisko lokalne na własnym komputerze (np. za pomocą XAMPP). W obydwu przypadkach mamy możliwość wyboru wersji PHP (interpretera PHP).

Wspierane wersje PHP

Obecnie wspierane wersje PHP to: 5.6, 7.0, 7.1, 7.2. Wszystkie starsze wersje nie są już rozwijane, ani zabezpieczane. Oznacza to, że trzymanie stron na hostingu ze starszymi wersjami tego języka, może okazać się niebezpieczne, a strona będzie podatna na włamania. Jednocześnie stare wersje PHP nie są już często obsługiwane przez wciąż aktualizowane wtyczki do tworzenia kopii zapasowych lub wtyczki zabezpieczające.

Wsparcie dla wersji 5.6 kończy się 31 grudnia 2018, a dla wersji 7.0 nawet trochę wcześniej – 3 grudnia 2018. Jeszcze jest sporo czasu, by się do tego przygotować. Znaczące jest jednak to, że na dzień 2 kwietnia 2018, nadal 85,5% stron używających PHP opiera się na PHP w wersji 5.x, z czego aż 63% to wersje niższe niż 5.6 (czyli te bez wsparcia)! Dane pochodzą ze strony W3Techs.

Jak sprawdzić, które wersje są wspierane, a które powoli wychodzą z użycia?
Najlepiej skorzystać z tabeli na oficjalnej stronie PHP.

Różnice w wersjach PHP

Wersje PHP mogą różnić się od siebie pod kątem reguł pisania kodu. Skrypty pisane pod starsze wersje, mogą (choć niekoniecznie muszą) nie działać poprawnie pod nowymi. W najgorszym przypadku niekompatybilna z nowszą wersją wtyczka, może zawiesić działanie całej strony. Najlepszym sposobem uniknięcia takiej sytuacji jest przeprowadzanie rozpoznania, które elementy naszej strony mogą sprawić problemy. Oczywiście najlepiej to zrobić przed przejściem na wyższą wersję PHP. Jeden ze sposobów namierzenia ewentualnych problemów na wersjach 7.0, 7.1 i 7.2 opisuję tutaj. Bardzo stare, nierozwijane już wtyczki warto usunąć i znaleźć dla nich nowsze odpowiedniki.

Używanie aktualnych, wspieranych wersji PHP jest istotne ze względu na bezpieczeństwo oraz szybkość działania strony.

Jak zmienić PHP na serwerze?

Można to zrobić samodzielnie. Najlepiej zapoznać się z działem FAQ danego hostingodawcy, ponieważ czasem zmiany wprowadza się przez plik .htaccess, a czasem bezpośrednio w panelu klienta.
Dobra wiadomość – w przypadku zawieszenia się strony po zmianie na wyższą wersję PHP, zawsze możemy powrócić do starych ustawień! Sprawdzone na własnej skórze 🙂

 

Jeden komentarz

  1. Pingback:Zabezpieczenie Wordpressa - poziom podstawowy (+ checklista) | Katarzyna Javaheri-Szpak

Możliwość komentowania została wyłączona.