Seria artykułów – Dziecko bezpieczne w sieci

Szacunkowy czas czytania: < 1 minut

 

12 sierpnia 2019 inauguracyjnym artykułem na portalu ParentLand rozpoczęłam serię wpisów o bezpieczeństwie dzieci w sieci.

Zauważyłam, że dzieciaki często wiedzą o sieci więcej niż rodzice czy opiekunowie. Niekoniecznie ta wiedza jest dobra – mogą to być te wszystkie treści, które choć dla dziecka wydają się kuszące, są po prostu niebezpieczne (pornografia, pisanie z nieznajomymi).
Im dziecko bardziej „ogarnięte” i dokształcone np. przez starszych kolegów, a rodzic mało techniczny, tym większe zagrożenie. Może dojść do sytuacji, że dziecko będzie umiało usuwać ślady swojej aktywności w sieci przed opiekunami.

W serii artykułów o bezpieczeństwie najmłodszych w Internecie będę publikować porady, ale także przegląd bieżących zagrożeń ukierunkowanych w dzieciaki. Prywatnie, parę miesięcy temu przeraził mnie mój chrześniak, który pokazał mi filmiki z lalką Momo. Filmiki to jeszcze nic – przypadkowi ludzie zaczęli się podawać za Momo na Facebooku i pisać do dzieci. Chciałabym, aby wszyscy rodzice mieli szansę na zapoznanie się z aktualnymi zagrożeniami i mogli odpowiednio zareagować. Stąd pomysł serii 🙂

Zapraszam do lektury pierwszego, na razie dość ogólnego artykułu „Dziecko bezpieczne w sieci”.

Dziecko bezpieczne w sieci

Zapraszam też do obejrzenia (wysłuchania!) krótkiego filmiku, w który psycholog Anna Zawiślak, a prywatnie moja przyjaciółka, opowiada o swoich spostrzeżeniach w kontekście bezpieczeństwa dzieci używających urządzeń mobilnych.