Przeglądarka Brave – chroni i daje zarabiać – recenzja

Przeglądarka Brave to stosunkowo młody wynalazek. Bazuje na Chromium – otwartym projekcie przeglądarki internetowej. Z kodu Chromium korzysta także Google i Opera. Brave weszło na rynek w styczniu 2016 roku lecz dopiero teraz zdobywa coraz większą popularność.

Co wyróżnia Brave?

Jest szybsza niż Chrome (mogę potwierdzić!), a przy okazji może korzystać z większości rozszerzeń Chromowych. Przesiadając się z Chrome na Brave można zaimportować ustawienia. Autorzy chwalą się, że jest bezpieczna i szanuje prywatność użytkowników. Dodatkowo, od kwietnia 2019, daje możliwość zarobku w zamian za oglądanie reklam (reklamy i skrypty śledzące są domyślnie blokowane przez Brave).
Brave ma wersję mobilną i desktopową. Jest darmowa.

Na czym polega bezpieczeństwo Brave?

Po pierwsze przeglądarka wymusza połączenie szyfrowane HTTPS tam gdzie jest to możliwe. Blokuje podejrzane pluginy. Na stronie Brave możemy także przeczytać, że zabezpiecza przed zagrożeniami typu phishing i złośliwymi skryptami. Przykładowo ostrzeże użytkownika przed stroną podszywającą się pod inną mu znaną.

Dodatkowo Brave nie przetrzymuje, ani nie przekazuje informacji o swoich użytkownikach innym podmiotom.

Na ekranie startowym możemy sprawdzić ile reklam i skryptów zablokowano, ile razy wymuszono HTTPS plus ile czasu zaoszczędził użytkownik (screen).

Inne przeglądarki też oczywiście mogą być bezpieczne, ale przygotowanie ich do tego wymaga konfiguracji i ściągania odpowiednich pluginów. W Brave pakiet bezpieczeństwa jest od samego początku.

Więcej o funkcjonalności Brave przeczytacie tutaj.

Jak zarabiać?

Korzystam z Brave od około miesiąca, zarówno na MacOS, jak i na Windows. Jestem zadowolona. Natomiast nie próbowałam i nie zamierzam próbować na niej zarabiać.

Na potrzeby tego artykułu przyjrzałam się jednak temu tematowi. Mowa o programie Brave Rewards, który można włączyć po ściągnięciu przeglądarki. Oczywiście jest to tylko opcja. Po włączeniu się do programu, pojawiają się reklamy – jak zapewnia Brave – szanujące prywatność. Program Brave Rewards pozwala dawać napiwki ulubionym stronom i zarabiać. Rozliczenia przeprowadzane są w tokenach BAT (Basic Attention Token). Platforma BAT oparta jest na sieci blockchain.

Ile można zarobić? Raczej niewiele, co nie znaczy, że jest to nieopłacalne. W sieci jest sporo niepochlebnych opinii o programie Brave Rewards, ale mam wrażenie, że to głosy osób, które liczyły na łatwy zarobek.

Na pewno zyskać można oszczędzając na transferze np. będąc za granicą – nie marnujemy go na reklamy i inne dodatki.

 

16 października 2019, na oficjalnej stronie Brave podano, że z przeglądarki korzysta już 8 milionów użytkowników miesięcznie. W porównaniu do Chrome, w której kontekście mówimy o miliardach użytkowników, to wciąż bardzo mało, ale trend jest mocno zwyżkowy.