Kiedy spodziewać się WordPressa 5.0?

Szacunkowy czas czytania: 2 minuty

 

O wydaniu z nowej gałęzi 5.0 WordPressa mówi się od jakiegoś czasu, że będzie przełomowe. Ma być to wydanie, którego integralną częścią stanie się blokowy edytor wizualny Gutenberg. Edytory wizualne, takie jak pluginy WPBakery czy Elementor są bardzo popularne, zwłaszcza wśród użytkowników WordPressa, którzy nie znają podstaw programowania. Wprowadzenie takiego edytora do rdzenia systemu to decyzja, która budzi kontrowersje i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Edytor został nazwany na cześć Johannesa Gutenberga, niemieckiego rzemieślnika i drukarza, który był twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie (ok. 1440 roku).

Obecnie Gutenberg jest ciągle rozwijany, ale można już z niego korzystać w formie wtyczki. Wtyczka zgromadziła więcej ocen 1* niż 5*, 4* i 3* razem wziętych. Sama z ciekawości testowałam wtyczkę Gutenberg, ale na razie w zbyt małym zakresie, by powiedzieć coś więcej. Szczegóły zrelacjonuję Wam po WordCampie, który odbędzie się 6-8 lipca w Poznaniu i w trakcie którego odbędą się warsztaty „gutenbergowe”.

Jednym z wymienianych minusów Gutenberga jest to, że wiele już działających stron może częściowo lub całkowicie stracić swoje funkcjonalności powiązane z motywami lub wtyczkami. W obliczu tysięcy dodatków do WordPressa, rozwijanych i tworzonych niezależnie od deweloperów tego systemu, nie jest możliwe by nowy edytor blokowy był kompatybilny z nimi wszystkimi.

Dla osób, które kategorycznie nie chcą „zadawać się” z Gutenbergiem, przewidziano wtyczkę Classic Editor, która po instalacji zastąpi edytor blokowy „starym” edytorem (czyli takim jaki obecnie znamy).

Wydanie 5.0 ma pojawić się w 2018 roku, ale wciąż nie wiadomo kiedy dokładnie. Celowałabym raczej w termin bliższy końcowi roku lub nawet w rok 2019. Póki co w przygotowaniu jest wydanie 4.9.7., którego możemy się spodziewać na przełomie lipca i sierpnia 2018.

 

Zrzut ekranu edytora Gutenberg (obecnie w formie wtyczki)

 

 

Gutenberga na żywo i bez konieczności ściągania czegokolwiek, można przetestować na stronie https://testgutenberg.com.