Jak odzyskać skasowane zdjęcia lub pliki?

Szacunkowy czas czytania: 3 minut

 

Dziś temat nietypowy, ponieważ nie dotyczy ani WordPressa, ani testowania, ani stricte bezpieczeństwa. Jest to studium przypadku – jak odzyskać skasowane z karty SD (w tym przypadku) zdjęcia. Metodę można zastosować także do innych nośników i plików.

Skasowane zdjęcia

Tydzień temu uczestniczyłam w uroczystości rodzinnej, robiąc także za fotografa. Zwykle zdjęcia robię iPhonem, ale uroczystość była na tyle ważna, że zdecydowałam się na duży, tradycyjny aparat cyfrowy, z dobrym zoomem i trybami ręcznymi. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, aż do momentu, gdy przez przypadek 200 najnowszych zdjęć zostało skasowanych… Tu wspomnę, byście uważali i nie pomylili opcji „usuń” z „usuń wszystkie” 🙂

Straciliśmy około150 unikalnych zdjęć. Zabrałam się więc od razu do pracy i szybkiego researchu. Po kilku chwilach już wiedziałam, że zdjęcia uda się odzyskać! 🙂 Pozostało wybranie narzędzia.

Narzędzia do odzysku plików

W sieci jest sporo programów od odzyskiwania danych. Najczęściej ze słowem „recovery” w nazwie. Niestety w większości są one płatne. Mnie przy pierwszej próbie, po odzyskaniu 60 zdjęć pojawił się pop-up z płatną opcją w granicach 100 zł za kilka dni użytkowania. W końcu trafiłam na program Recuva w wersji free. Niestety jest tylko na Windowsa, więc musiałam skorzystać z użyczonego komputera.

Z tego co widziałam to na Maca pozostają nam tylko wersje płatne lub w najlepszym przypadku trialowe (czyli z limitem odzyskanych plików). Jeśli znacie jakieś darmowe, dobre programy na MacOS – dajcie mi znać, dopiszę je tutaj 🙂

Podsumowując, zdjęcia udało się odzyskać. Program Recuva (jak i inne tego typu) skanują nośnik w poszukiwaniu skasowanych plików i listują je. Następnie możemy wybrać, które z nich chcemy odzyskać. Sam proces odzyskiwania 150 zdjęć trwał około 30 minut.

Jeśli nie nadpisywaliśmy nic na naszych zdjęciach, to odzyskamy je w 100% (choć dwa przeze mnie odzyskane, miały lekkie, kolorowe paski, jakby zdjęcie było prześwietlone). Starsze pliki, na których nadpisano inne, mogą być trudniejsze do odzyskania. A więc, gdy przez przypadek skasujesz swoje dane, nic więcej nie rób, tylko od razu przystąp do odzyskiwania.

Kwestie bezpieczeństwa

Zastanawiającą rzeczą w tym wszystkim było to, że na nośniku SD o pojemności 32 GB, program Recuva zeskanował mi ponad 5 tysięcy usuniętych zdjęć! Większość z nich można by było odzyskać.

I tutaj przestroga dotycząca bezpieczeństwa naszych danych! Często przecież robimy zdjęcia różnych dokumentów, umów, nie wspominając już o zdjęciach intymnych… Jeśli sprzedajecie aparaty fotograficzne z kartami pamięci lub pendrive’y, koniecznie upewnijcie się, że dane zostały odpowiednio usunięte. Nie wystarczy po prostu skasować danych, nawet formatowanie nośnika nie jest idealnym sposobem – jeśli komuś bardzo zależy, to dotrze do tych danych.

Może nie wiecie, ale jest pewna grupa klientów, którzy specjalnie skupują używane nośniki np. na Allegro, OLX i próbują wyciągnąć z nich jakieś informacje.

Do skutecznego kasowania można użyć specjalnych programów do tzw. „nieodwracalnego kasowania danych” (wspomniana wyżej Recuva też ma taką opcję). A czasem po prostu nie warto odsprzedawać nośnika np. za 20 zł. Jeśli go nie potrzebujemy, a nie chce się nam bawić w „nieodwracalne kasowanie”, lepiej go fizycznie zniszczyć.


Strona, z której pobierzemy program Recuva: ccleaner.com/recuva
(Uwaga! Najpewniej jest pobierać oprogramowanie bezpośrednio od producenta. Pobierając od pośredników, nie wiemy czy ktoś nie dodał tam jakichś skryptów śledzących, malware itd.)