Ciekawe podcasty o cyberbezpieczeństwie

Szacunkowy czas czytania: 2 minut

 

Od jakiegoś czasu, naprzemiennie z audiobookami, słucham podcastów. Głównie związanych z cyberbezpieczeństwem. O ile zwykle wolę przerabiać np. kursy lub tutoriale po angielsku, to dwa główne podcasty z mojej listy słucham po polsku i to z wielką przyjemnością. Po pierwsze są bardzo ciekawe, ale także ich polska lokalność sprawia, że przedstawiona w nich prasówka jest mi bliższa niż programy nagrywane np. w USA.

1.

Nikogo nie zdziwi pewnie, że pierwszym z moich ulubionych podcastów jest Na Podsłuchu redaktorów Niebezpiecznika.

Odcinki są dość długie – zwykle około godziny. Czasem jest to przegląd informacji z Polski i ze świata, czasem jeden duży lub kilka mniejszych głównych tematów. Zawsze jest to świetna zabawa i solidna porcja informacji. Tematy, które ujęły mniej najbardziej to: wywiad o cyberarmii, wywiad o RODO, kwestia śmierci w sieci (co się stanie z naszym cyfrowym dorobkiem).
Podcasty pojawiają się nie do końca regularnie, ale zawsze warto na nie czekać 🙂

2.

Drugim podcastem, w który się wkręciłam to Cyber, cyber… Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Odcinki pojawiają się dość regularnie i mają zwykle około 30 minut. Dowiemy się z nich o świeżych tematach z Polski i świata.
Nie jest może tak bardzo śmieszkowo, jak na Niebezpieczniku, ale również warto poświęcić te pół godziny na tydzień czy dwa.

3.

Trzeci podcast, którego słucham rzadziej to Cyber Security Today. Odcinki publikowane są co 2-3 dni, a ich największą zaletą jest to, że są bardzo krótkie, dosłownie parominutowe. Można na szybko posłuchać o najnowszych zagrożeniach i przy okazji poćwiczyć angielski.

4.

Wisienką na torcie jest najnowsze odkrycie – Darknet Diares. Epizody mają od 30 minut do ponad godziny. Są to opowiadania z ciemnej strony internetu, np. hakowanie Xboxa, bankomatów, ataki ransomware, kopanie kryptowalut.